Syn.: Prunella vulgaris var. grandiflora L., Brunella grandiflora (L.) Moench, Prunella alpina Timb.-Lagr.
Česká jména: hlavěnka velkokvětá (Presl 1819), hlavěnka velokvětá (Opiz 1852), černohlávek velekvětý (Sloboda 1852, Čelakovský 1879), černohlávek velkokvětý (Dostál 1989, Kubát 2002)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Kontinentální druh s těžištěm výskytu ve střední a východní Evropě; na západ po severní Španělsko a střední Francii, na jih po severní Itálii a střední Balkán. Souvislá severní hranice probíhá severním Německem a Polskem, izolovaně v jižním Švédsku. Na východě na Ukrajině a v Rusku po Ural; izolovaně Krym a Předkavkazsko.
V Česku ve většině teplých oblastí severozápadních a středních Čech, střední a jižní Moravy, chybí v jihomoravských úvalech. Do středních poloh proniká velmi roztroušeně, do hor zcela výjimečně (v karech Hrubého Jeseníku).
Ekologie: Roste na výslunných travnatých stráních, sušších loukách, ve světlých dubových lesích; na vysýchavých až čerstvě vlhkých půdách, téměř výhradně vápnitých nebo bazických podkladech sv. Bromion erecti, Geranion sanguinei, Quercion pubescenti-petraeae, Agrostion alpinae. Kvete od června do srpna (září).
Popis: Vytrvalá, 15–50 cm vysoká bylina s šikmým nebo plazivým oddenkem. Lodyha přímá, vystoupavá, zřídka rozvětvená, ostře 4hranná, nafialovělá, lysá nebo řídce chlupatá. Listy vstřícné, řapíkaté, horní přisedlé. Čepel 3–9 × 2,5–4 cm velká, vejčitá až vejčitě kopinatá, celistvá, někdy vroubkovaně zubatá, oboustranně krátce odstále chlupatá. Nejvyšší pár listů výrazně oddělený od květenství. Lichoklasy 3–5 cm dlouhé, složené z 1–3 lichopřeslenů, každý z nich s 6–10 květy. Listeny přisedlé, širší než dlouhé, protažené v nápadnou špičku, brvité. Kalich 2pyský, 8–14 mm dlouhý, zuby kopinaté, brvité. Koruna 20–30 mm dlouhá, trubka bělavá, pysky fialové, horní celistvý, vyklenutý, dolní kratší, 3laločný. Tvrdky kolem 2 mm, vejčité, tupě hranaté, lysé.
Ohrožení a ochrana: V ČR patří k ohroženým druhům (C3).
Fotografováno dne 8. 7. 2005 (Slovensko, u Spišského Hradu, směr Dreveník – travertin).